11. ročník festivalu Nad Prahou půlměsíc bude Bez hranic!

Letos se za blízkovýchodními kulturami vydáme od 5. do 14. listopadu, a to nejenom v Praze, ale také v Hradci Králové, Plzni a Brně. Můžete se těšit na skvělé hosty, originální události a výjimečná setkání.

Už samotné slavnostní zahájení bude poněkud netradiční a pro letošní téma kultury bez hranic symbolické. Uskuteční se na prestižní adrese, přímo na Ministerstvu zahraničních věcí, v Černínském paláci, a propojí poezii, módu, kaligrafii a tanec. Oficiální projevy organizátorů či přítomných hostů z řad velvyslanců zazní tentokrát pouze ve verších. Recitovat v arabštině budou také studenti tří univerzit. O hodnotné dary arabských ambasád se utkají mladí arabisté z Univerzity Karlovy, Západočeské, a Komenského univerzity v Bratislavě.

Večer 6.11. bude patřit Jemenu. V Divadle Na Prádle dojde k výjimečnému znovuzrození skupiny Al-Yaman s charismatickou zpěvačkou Ashwaq. Výtěžek z jejich exkluzivního koncertu bude věnován válkou strádajícím Jemencům prostřednictvím organizace Lékaři bez hranic.

Ze zahraničí přivítáme dva významné hosty. Iráckého prozaika, básníka a scenáristu Ahmeda Saadawiho, vítěze Mezinárodní ceny za arabskou literaturu, kterou získal za román Frankenstein v Bagdádu, jehož adaptaci uvedeme v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí během komponovaného odpoledne a večera v neděli 10. listopadu.

Druhým hostem bude Amre Sawah, syrský dramatik, prozaik, scenárista a režisér. Ten představí nejen svou tvorbu, ale také osobnost a dílo výrazného syrského filmaře Nabila Maleha, jehož život byl svázán také s naší zemí. V rámci Pocty Nabilu Malehovi promítneme celovečerní film Kompars a dokument Cesta do Damašku. Do češtiny přeložíme a v podobě scénického čtení zinscenujeme také Amreho hru Rodinné tajemství.

Arabské nedivadlo připraví novou premiéru. Populární alegorická divadelní hra syrského klasika Saadallaha Wannouse Králem je vždy král překvapí svou univerzálností, pobaví vtipností a zaujme různorodými charaktery postav. Král se nudí, vezír se bojí, bohatí si mnou ruce a chudí nevědí kudy kam. Co se stane, když se jejich role obrátí? Začnou si chudí mnout ruce a král s vezírem budou těžko hledat východisko, nebo se naopak nezmění vůbec nic?

Kromě odpovědí na tyto otázky lze v pátek 8. 11. V Divadle Na Prádle očekávat oblíbené orientální kostýmy, literární arabštinu na jevišti a srozumitelnou češtinu v titulkách nad ní, hudbu syrského hudebníka Marwana Alsolaimana a mnoho moudrosti v divadelní hře inspirované jedním z příběhů Tisíce a jedné noci.

Z dalších představení a akcí se můžete těšit na novou inscenaci Husama Abeda Útěk určenou pro celou rodinu, loutkové zpracování „arabské Kámasútry“ Perfumed garden v podání Réky Deák a Mayi Chanvin, křest básnické sbírky Marwana Alsolaimana Neumím Češky, kterou vydává nakladatelství Dar Ibn Rushd, irácký režisér Ahmed Al-Sabaie žijící v Praze představí ukázky ze svých nových filmových projektů, od Charifa Bahbouha se dozvíme mnoho zajímavého o Češích a Slovanech v arabských rukopisech, v Divadle Na zábradlí v neděli 10.11., dále také představení Černá voda v Divadle D21 v sobotu 9.11. , IV. Teatrologicko-arabistickou konferenci v pondělí 11.11. v Institutu umění – Divadelním ústavu.

  • Ahmed Saadawi

  • Amre Sawah

  • Nabil Maleh

  • Extras

  • Perfumed Garden

  • Útěk

  • Ashwaq - Al Yaman

  • Černá voda