Mediální partneři festivalu

10. ROČNÍK FESTIVALU KULTUR BLÍZKÉHO VÝCHODU
11. - 20. 11. 2018 - Praha

Téma: INSPIRACE V ROZMANITOSTI
Theme: INSPIRATION IN DIVERSITY

Praha

ČTVRTEK 11.10.

19.00 Malá scéna Divadla Na Prádle, Besední 3, Praha 1
POZORUHODNÝ JEMEN - vernisáž výstavy
Kulturní a přírodní bohatství Jemenu ve fotografiích a obrazech jemenského malíře Fouada Alfoteiha a Čecha Josepha Wollfa. Vstup volný. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Jemenské republiky.

20.00 Velká scéna Divadla Na Prádle, Besední 3, Praha 1
USÁMA IBN MUNKIZ: OSUDY ARABSKÉHO BOJOVNÍKA S KŘIŽÁKY – obnovená premiéra Arabského nedivadla studentů Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK
Divadelní adaptace inspirovaná vzpomínkami středověkého arabského šlechtice, jenž navštívil nejvýznamnější místa islámského světa, kde žil mezi křižáckými bojovníky, přináší klíč k pochopení řady otázek souvisejících s křesťansko-muslimským soužitím na arabském Východě. V arabštině s českými titulky. Vstupné 150,- a 100,- Kč. Rezervace: pokladna@napradle.cz nebo na tel. 736 401 051.

S podporou Velvyslanectví Státu Kuvajt. Součástí večera je ochutnávka tradiční jemenské kuchyně ve spolupráci s Velvyslanectvím Jemenské republiky.

PÁTEK 12.10.

10.00 Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1, konferenční místnost, 2.p.
HLASY ARABSKÝCH SVĚTŮ – III. mezinárodní arabisticko-teatrologická konference
Kulturní různorodost Blízkého východu pohledem významných zahraničních a tuzemských arabistů a teatrologů. Zahraničními hosty budou tentokrát Faten Morsy, profesorka angličtiny a srovnávací literatury na Univerzitě Ain Shams v Káhiře, která vystoupí s přednáškou na téma „Travelling Shahrazades: Reading North African Feminist Writings“ a Hassane Hilmy, profesor angličtiny na Univerzitě Hasana II. v Casablance a překladatel s přednáškou „Kafka and the Arab world“.

Přesný program konference bude včas zveřejněn na festivalových stránkách a na facebooku. Ve spolupráci s Ústavem Blízkého východu a Afriky a Institutem umění – DÚ. Vstup volný.

16.00 Literární kavárna Řetězová, Řetězová 244/10, Praha 1
BÁSNĚ KRKEM VELBLOUDÍM - 2. ročník mezinárodní soutěže v recitaci v arabštině.
Vstup volný. Věcné dary vítězům věnovala Velvyslanectví Tuniské republiky, Egyptské arabské republiky, SAE a nakladatelství Dar ibn Rushd.

19.30 Literární kavárna Řetězová, Řetězová 244/10, Praha 1
KAFKA A ARABSKÝ SVĚT – literární hostina
Literární ochutnávka významných kafkovských inspirací v arabské kultuře. Autorské lahůdky v podobě scénického čtení servírují členové Arabského nedivadla FF UK, s odborným výkladem doc. F. Ondráše a za účasti zvláštního hosta prof. H. Hilmy z University v Casablance. Za tradiční arabské občerstvení děkujeme panu Badru aš-Šammarímu. Vstup volný. V češtině a arabštině. Ve spolupráci s Ústavem Blízkého východu a Afriky.

SOBOTA 13.10.

A Studio Rubín, 9, Malostranské nám. 262
19.00 PALESTINSKÝ VEČER

v rámci 10. ročníku festivalu kultur Blízkého východu
Katherine Vinaver, Alan Rickman: MY NAME IS RACHEL CORRIE - česká premiéra
Deníkové záznamy mladé americké aktivistky, která zemřela při obraně domu palestinského lékárníka před demolicí během Druhé intifády. V angličtině. Účinkuje: Rebecca Riisness.

Po skončení představení debata s herečkou Rebeccou Riisness a Petrou Šťastnou (ISM), během níž se pokusíme o telemost s rodiči Rachel Corrie, a promítání dokumentu:
Rachel: AMERICKÉ SVĚDOMÍ (Rachel: An American Conscience, r. Yahya Barakat, 2005, 93min., Palestina, anglicky, české titulky).
Dokumentární svědectví z Gazy z pohledu aktivistů a aktivistek. Dokument přináší informace o důvodech a vývoji vzniku mezinárodního hnutí na podporu Palestinců, obsahuje rozhovory s jeho zakladateli a mezinárodními aktivisty a aktivistkami, nabízí náhled do každodenního života pod okupací, podává ale i širší historický rámec dění v regionu.
Režisér byl k natočení filmu inspirován osudem 23leté americké aktivistky Rachel Corrie a v dokumentu je použita též řada záběrů právě s touto aktivistkou.


Součástí večera bude ochutnávka palestinské kuchyně ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Palestina.
Vstupné dobrovolné.

SOBOTA 13.10. a NEDĚLE 14.10.

EMBASSY TOUR 2018Dny otevřených dveří arabských velvyslanectví akreditovaných v ČR
Prohlídky, debaty, pohoštění. Vstup volný. Omezený počet míst, nutná registrace na: www.nadprahoupulmesic.simplesite.com
Přesný program bude včas zveřejněn na festivalovém webu a facebooku.

NEDĚLE 14.10.

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3 - Žižkov
19.00  BOŽÍ KONĚ (Les chevaux de Dieu) 
(Maroko / Belgie / Francie / Tunisko, 2011, 115 min)
Cenami ověnčený film režiséra Nabila Ayouche podle úspěšného románu marockého autora Mahi Binebina je inspirován sebevražednými atentáty v Casablance v roce 2003. Příběh čtyř kamarádů ze Sidi Moumen, slumu na okraji velkoměsta, plného násilí, chudoby a beznaděje, kteří uvěří, že jediný způsob, jak z toho uzavřeného kruhu ven, je vydat se cestou islamistických mučedníků.
V arabštině, s anglickými a českými titulky.

 

21.00 MAHI BINEBINE
Debata s marockým autorem a výtvarníkem
Mahi Binebine (1959) je významný marocký prozaik a malíř. Předtím, než se vydal na uměleckou a literární dráhu, vyučoval matematiku. Jeho romány jsou přeloženy do desítky jazyků. V osmdesátých letech žil v Paříži, v letech devadesátých pak v New Yorku. Jeho obrazy jsou součástí stálé sbírky Guggenheimova muzea. V roce 2002 se vrátil do rodné Marakéše, kde v současnosti tvoří a žije.

 

22.00 MAHI BINEBINE, JAKUB ČERMÁK: BOŽÍ KONĚ
„Teroristi jsou kluci jako my.“ Divadelní adaptace románu marockého autora. Divadlo Feste. Režie: J. Čermák. Hrají: P. Bláha, M. Holenda, J. Grundman, M. Pohořálek.
Vstupné: 190,- a 110,- Kč. Rezervace: www.venuse-ve-svehlovce.cz.

Během večera ochutnávka marockých kulinářských specialit. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Marockého království.

PONDĚLÍ 15.10.

19.00 Unijazz, Jindřišská 901/5, 110 00 Nové Město
WELCOME TO THE CIRCUS (Palestina, USA, 2013, 80´, r. C. Coulson)
Povzbudivý dokument o síle nového cirkusu v hledání porozumění mezi lidmi různých kultur. Dvě cirkusové školy, jedna francouzská, druhá palestinská, společně vytvoří pojízdný cirkus, s nímž cestují po okupovaných palestinských územích a rozdávají dětem radost a smích. Ve spolupráci se spolkem Madžlis. V arabštině, s anglickými a českými titulky. Vstup volný.

STŘEDA 17.10.

20.00 Divadlo Viola, Národní 7, Praha 1
1 000+1 PROBUZENÍ (Moderní kuvajtské povídky) - literární kavárna
Osmapadesát let nezávislosti Kuvajtu očima současných povídkářů. Scénické čtení z vůbec prvního vydání kuvajtské literatury v češtině. S doprovodem arabské hudby, občerstvení a mnohých překvapení. Ve spolupráci s nakladatelstvím Dar Ibn Rushd, Velvyslanectvím Státu Kuvajt v ČR a Velvyslanectvím ČR v Kuvajtu. Vstupné 150,- a 100,- Kč. Rezervace: www.divadloviola.cz

ČTVRTEK 18.10.

Kino 35, Francouzský institut, Štěpánská 35, Praha 1
ARABSKÁ FILMOVÁ NOC – degustace arabských filmů, které vám nedají spát
Ve spolupráci s Francouzským institutem, Velvyslanectvími Marockého království a Egyptské arabské republiky. Vstup volný. Přesný program bude včas zveřejněn na festivalovém webu a facebooku.

PÁTEK 19.10.

20.00 Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2, Praha 1
ŠLECHTIC NA CESTÁCH MEZI VÝCHODEM A ZÁPADEM – pražská premiéra
Literární soirée s dobovou hudbou o cestování v 17. století nejen do Turecka.
Hrabě Heřman Černín (1579–1651), jenž proslavil rod Czernínů v české historii, podnikl za svůj život mnoho poutí: dvě cesty do Turecka jako císařský vyslanec, do Severní Itálie, na bojiště v Nizozemí a Uhrách, také do Svaté Země ad. Pozoruhodné svědectví, bořící obecnou představu, že cestování v 17. stol. nebylo běžné. Pořad byl vytvořen na podnět Národního památkového ústavu, českou premiéru měl na zámku Humprecht pod záštitou pana hraběte T. Czernína.

Hudební agentura Arte per tutti. Účinkují: K. Šisler, A. Pospíšilová (umělecký přednes), V. Vildmanová (zpěv), J. Vávrová (flétny), J. Břízová (housle), R. Hanuš (cembalo). Vstupné: 150,- a 100,- Kč (na místě, hodinu před začátkem)

SOBOTA 20.10.

Divadlo Minor, Malá scéna, Vodičkova 674/6, Praha 1
PROGRAM PRO DĚTI A JEJICH DOSPĚLÉ:

15.00 A ZDÁL SE JÍ SEN... – hudební stínové divadlo pro děti
O holčičce, která uprostřed hlučného, špinavého města bez hřišť a parků, sní o tom, že si najde kamarády a díky snům objeví svůj vlastní svět. Jazykově bezbariérové. 4+. Dafa Puppet Theatre (Jordánsko, Palestina, Rumunsko, ČR) Hrají: Husam Abed a Réka Deák.

15.30 ARABSKÁ HUDBA S MARWANEM – rodinný workshop
Co jste o arabské hudbě a tradičních nástrojích dosud netušili, to se dozvíte od syrsko-českého hudebníka Marwana Alsolaimana. V češtině. 5+.

16.30 THESEUS – „rakvičkárna“ Réky Deák s hudbou Husama Abeda
Už staří Řekové migrovali... Neuvěřitelná dobrodružství slavného řecké hrdiny na způsob jarmarečního divadla. V angličtině, maďarštině, arabštině, ale srozumitelné všem. 7+, 30 min.
Program pro děti je realizován s podporou Velvyslanectví Státu Kuvajt.

l

15.00 Náměstí Václava Havla (piazetta ND)- Studio Paměť, Soukenická 29, Praha 1
SZTETL-WELT – česká premiéra uliční intervence polského Teatr 3.5Němá píseň o ztrátě domova, tragédii války a xenofobii. Bezprostřední divadelní odpověď na události v Sýrii a reakce evropského společenství na vlny uprchlíků opouštějících válečnézóny.„Hrát, kultivovat citlivost, představivost, vstupovat do srdcí.“ Režie a hudba: M. Kurkiewicz, Hrají: D. Grenda, T. Puchalski, J. Gregorkiewicz. Po akci setkání s tvůrci ve Studiu Paměť.

18.00 Studio Paměť, Soukenická 29, Praha 1
A LIDÉ ŽIJÍ. ABDUL. – divadelní představení Teď, nádech a leť! s následnou debatou s hosty z řad novinářů a humanitárních pracovníků
"Odpuštění je skutečné pouze tehdy, jde-li o věc neodpustitelnou." Příběhy o naději, důstojnosti a nepochopitelné lidskosti. Režie, scénář: D. Zelinka. Hrají: E.Paš, D. Zelinka. Vstupné: 150,- a 100,- Kč. Rezervace: www.studiopamet.cz

21.00 Studio Paměť, Soukenická 29, Praha 1
MIRAN KASEM, MARWAN ALSOLAIMAN, HAITHAM FARAG - koncert
Kurdské, syrské a arabské písně.

Vstupné: 150,- a 100,- Kč. Se vstupenkou z předchozího představení koncert zdarma. Rezervace: www.studiopamet.cz

Hradec Králové

PONDĚLÍ 15. 10.

10.00 Gymnázium Boženy Němcové
MAHI BINEBINE – debata s marockým autorem a výtvarníkem. 
Mahi Binebine (1959) je významný marocký prozaik a malíř. Předtím, než se vydal na uměleckou a literární dráhu, vyučoval matematiku. Jeho romány jsou přeloženy do desítky jazyků. V osmdesátých letech žil v Paříži, v letech devadesátých pak v New Yorku. Jeho obrazy jsou součástí stálé sbírky Guggenheimova muzea. V roce 2002 se vrátil do rodné Marakéše, kde v současnosti tvoří a žije.

PONDĚLÍ 19. 11.

9.00 Divadlo DRAK, Studio, Hradební 632
A ZDÁL SE JÍ SEN... – hudební stínové divadlo pro děti
O holčičce, která uprostřed hlučného, špinavého města bez hřišť a parků, sní o tom, že si najde kamarády a díky snům objeví svůj vlastní svět. Jazykově bezbariérové. 4+.
Dafa Puppet Theatre (Jordánsko, Palestina, Rumunsko, ČR). Hrají: Husam Abed a Réka Deák.
Po představení následuje loutkářská dílna.

Plzeň

ČTVRTEK 25. 10.

20.00 Moving Station, Koperníkova 574/56, Plzeň 3-Jižní Předměstí
A LIDÉ ŽIJÍ. ABDUL – divadelní představení Teď, nádech a leť! 
s následnou debatou
"Odpuštění je skutečné pouze tehdy, jde-li o věc neodpustitelnou."  Příběhy o naději, důstojnosti a nepochopitelné lidskosti. Režie, scénář: D. Zelinka. Hrají: E.Paš, D. Zelinka. Rezervace: www.johancentrum.cz/program/

Brno

ÚTERÝ 30. 10.

20.00 Industra, Masná 19
MAHI BINEBINE, JAKUB ČERMÁK: BOŽÍ KONĚ - divadelní představení
„Teroristi jsou kluci jako my.“ Divadelní adaptace mimořádného románu marockého prozaika a výtvarníka o čtyřech kamarádech ze Sidi Moumen, chudinského předměstí Casablancy, kteří se vydají cestou fundamentalistických mučedníků.
Divadlo Feste. Režie: J. Čermák. Hrají: P. Bláha, M. Holenda, J. Grundman, M. Pohořálek. Rezervace: www.divadlofeste.cz

Šukran!

Festival pořádá Komba z.s. s finanční podporou Magistrátu hlavního města Prahy a Státního fondu kultury.

Ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze, velvyslanectvími Kuvajtu, Palestiny, Jemenu, Egypta, Maroka, Tuniska, Spojených arabských emirátů a Iráku, nakladatelstvím Dar Ibn Rushd, Ústavem Blízkého východu a Afriky FF UK a Institutem umění – Divadelním ústavem.