Hala Moughanie

Libanonská autorka, laureátka prestižní ceny RFI za rok 2015 za hru o válce v Libanonu Tais toi et creuse. Námětem její další hry La mer est ma nation (Moře je můj národ, 2017) je migrace lidí z válkou postižených oblastí. Za tuto hru získala cenu Prix du quartier des auteurs du Tarmac 2018. Další její text Memento Mori (2019) pojednává o tématu vyvlastnění země. Hala Moughanie je vycházející hvězdou současné frankofonní dramatiky.

La mer est ma nation (Moře je můj národ)
Na pobřeží zaplaveném odpadky žijí muž a žena. Do jejich města míří ze sousední země váleční uprchlíci. Někteří z nich se tam zřejmě budou chtít usadit. Co dělat?

Mohamed Kacimi

Básník, romanopisec a dramatik. Narodil se v roce 1955 v alžírském svatém městě El Hamel do teologické muslimské rodiny. Po studiích francouzské literatury na univerzitě v Alžíru se v roce 1982 přesunul do Paříže. V roce 1987 debutoval románem Kapesník (Le Mouchoir). V 90. letech se obrátil k psaní pro divadlo, které považuje za „bezprostřednější“. Jeho hru 1962 o alžírském povstání proti francouzské koloniální nadvládě uvedla Ariane Mnouchkinová v Théâtre du Soleil. Vedle vlastních her je autorem dramatizací několika románů významného alžírského prozaika Kateba Yacina. Jeho hry byly uvedeny ve Francii i v zahraničí. V roce 2005 režisérka Lucie Málková uvedla v Rock Café hru Svatá země.

Kacimi se jako dramaturg podílel v roce 2015 v Palestinském národním divadle na vzniku inscenace Růže a jasmín v režii egyptského autora a režiséra Adela Hakima. Hluboce lidský příběh vypráví s účastí i nadhledem jak o utrpení těch, kteří přišli o svou zem během Nakba, ale také těch, kteří ztratili své rodiny během Šoa. Své zážitky a zkušenosti ze zkoušení s palestinskými herci, ale i setkání s realitou rozděleného Jeruzaléma popsal ve svém deníku Klidné dny v Jeruzalémě.