Hala Moughanie

Libanonská autorka, laureátka prestižní ceny RFI za rok 2015 za hru o válce v Libanonu Tais toi et creuse. Námětem její další hry La mer est ma nation (Moře je můj národ, 2017) je migrace lidí z válkou postižených oblastí. Za tuto hru získala cenu Prix du quartier des auteurs du Tarmac 2018. Další její text Memento Mori (2019) pojednává o tématu vyvlastnění země. Hala Moughanie je vycházející hvězdou současné frankofonní dramatiky.

La mer est ma nation (Moře je můj národ)
Na pobřeží zaplaveném odpadky žijí muž a žena. Do jejich města míří ze sousední země váleční uprchlíci. Někteří z nich se tam zřejmě budou chtít usadit. Co dělat?

Mohamed Kacimi

Básník, romanopisec a dramatik. Narodil se v roce 1955 v alžírském svatém městě El Hamel do teologické muslimské rodiny. Po studiích francouzské literatury na univerzitě v Alžíru se v roce 1982 přesunul do Paříže. V roce 1987 debutoval románem Kapesník (Le Mouchoir). V 90. letech se obrátil k psaní pro divadlo, které považuje za „bezprostřednější“. Jeho hru 1962 o alžírském povstání proti francouzské koloniální nadvládě uvedla Ariane Mnouchkinová v Théâtre du Soleil. Vedle vlastních her je autorem dramatizací několika románů významného alžírského prozaika Kateba Yacina. Jeho hry byly uvedeny ve Francii i v zahraničí. V roce 2005 režisérka Lucie Málková uvedla v Rock Café hru Svatá země.

Kacimi se jako dramaturg podílel v roce 2015 v Palestinském národním divadle na vzniku inscenace Růže a jasmín v režii egyptského autora a režiséra Adela Hakima. Hluboce lidský příběh vypráví s účastí i nadhledem jak o utrpení těch, kteří přišli o svou zem během Nakba, ale také těch, kteří ztratili své rodiny během Šoa. Své zážitky a zkušenosti ze zkoušení s palestinskými herci, ale i setkání s realitou rozděleného Jeruzaléma popsal ve svém deníku Klidné dny v Jeruzalémě.

Ibrahim Amir

Narodil se v roce 1984 v Aleppu, studoval divadelní vědu a mediální studia v Aleppu. Po třech semestrech byl v důsledku svých aktivit v kurdské studentské organizaci ze školy vyloučen. V roce 2002 odešel do Vídně, kde vystudoval medicínu a kde mezitím pracuje jako lékař. Během studia medicíny začal psát v němčině. Za povídku In jener Nacht schlief sie tief (Oné noci hluboce spala) získal v roce 2009 exilovou literární cenu s názvem Psaní mezi dvěma kulturami. V roce 2013 obdržel Nestroyovu ceny za text Habe die Ehre (Je mi ctí) v kategorii Nejlepší off produkce. Jeho hra Homohalal byla nominovaná na Cenu v Mühlheimu a opět na Nestroyovu cenu v kategorii Nejlepší off produkce.

Rojava
Zábavná a skličující zároveň je hra Ibrahima Amira vyprávějící o ideálech a tužbách dvou mužů, kteří procházejí tvrdou zkouškou životní reality. Vídeňský student Michael se pod vlivem revolučních myšlenek Kurdů vydává do Rojavy, kurdského samosprávného území v Sýrii u hranic s Tureckem. Setkává se tam s Alanem, mladým kurdským učitelem matematiky, který chce uprchnout do Evropy.

Ibrahim Amir staví svůj příběh velmi nápaditým způsobem a pojednává v něm témata jako utopie, revoluce, válka, láska, ztráta. Daří se mu pojmenovat zlom přítomnosti, jemuž se dosud soudobá dramatika vyhýbala.